سبد خرید 0

وبلاگ

آغاز مقاله نویسی

1- تا می‌­توانید مقاله بخوانید

یک جمله قدیمی هست که می­گوید اگر می­خواهید موفق باشید فقط کافی است کارهایی که افراد موفق انجام داده­اند را تکرار کنید. برای اینکه مقاله نویسی را شروع کنید باید ابتدا مقالات بسیاری را در حیطه خودتان بخوانید. برای شروع به سایت  sid.ir بروید و با جستجوی یک موضوع آسان در رشته خود چند مقاله کامل را دانلود کرده و بخوانید.

2- یک پژوهش را عیناً تکرار کنید

شما می­توانید یک مقاله را انتخاب و عیناً آن را انجام دهید. این کار در دنیای علم بسیار مرسوم است چرا که هر پژوهشی باید بارها تکرار شود تا بتوان در مورد آن با قطعیت نظر داد. شما میتوانید ابزارها و پرسشنامه­های آن پژوهش را دوباره اجرا کرده و مطابق با آن مقاله، خودتان شروع به نوشتن مقاله کنید.

۳- از همایش‌­ها شروع کنید

همایش­ها را می­توان یک کلاس آموزش مقاله نویسی دانست. برخلاف نظر برخی افراد، همایش­ها به درد نخور نیستند. حداقل فایده آ­ن­ها این است که بسیاری از دانشجویان مقاله نویسی را از ارسال مقاله برای همایش شروع می­کنند.

۴ -هرچه زودتر یک مقاله بد بنویسید!

منظور ما این است که نوشتن یک مقاله هر چند که ضعیف و بسیار ابتدایی باشد، از ننوشتن آن بهتر است. حتی می­توانید همین امروز یک مقاله بنویسید.

۵ -از دانشجویان دیگر کمک بخواهید

یک مقاله را با قلم خود بنویسید. از یک دانشجو یا همکلاسی که قبلاً مقاله نوشته است بخواهید مقاله شما را بخواند و اشکالات آن را به صورت کامنت برای شما بنویسد. این کامنت­ها بهترین و بهترین ابزار برای یادگیری مقاله نویسی هستند و شما با استفاده از این روش یک مقاله نویس عالی خواهید شد.

۶ -نوشتن بر اساس چارچوب مقالات

اکثر مقالات ساختار استانداردی دارند. فقط کافی است ساختار یک مقاله را پیدا کنید و مطالب تان را در آن بنویسید. ساختار مقاله علمی را می­توانید اینجا ببینید.

۷ -فعلا جزئیات را کنار بگذارید

یک مقاله علمی جزئیات بسیار زیادی دارد. لازم نیست اولین مقاله شما کامل­ترین مقاله باشد. اینکه اسامی جداول یا نمودارها چگونه باشد، یک ابزار را چگونه گزارش کنید، در مقدمه به چه پژوهش­هایی اشاره کنید و مواردی از این دست برای شروع نگارش یک مقاله لازم نیست. کم کم و با نوشتن هر مقاله قدرت قلم شما بهتر خواهد شد.

 ۸ -زیاد کمال طلب نباشید

قرار نیست همه کارهای یک مقاله را به تنهایی انجام دهید. لازم نیست حتماً تمام نرم افزارهای آماری را بلد باشید تا یک مقاله بنویسید. اگر قرار بود یک نفر به تنهایی مقاله بنویسید پس چرا اکثر مقالات چندین اسم دارند؟ حتی بسیاری از پژوهشگران بسیار مطرح هم نرم افزارهای آماری را بلد نیستند. بنابراین سعی کنید از دوستان­تان کمک بخواهید و اولین مقاله را به صورت تیمی بنویسید.

۹ -کارگاه مقاله نویسی خوب است اما…..

شرکت در کارگاه­ها یا دوره­هایی که آموزش مقاله نویسی می­دهند خوب است اما به یک شرط. اینکه اول مقاله نویسی را شروع کنید و اصول اصلی آن را یاد بگیرید و سپس برای تکمیل دانش خود در آنها شرکت کنید. متاسفانه تجربه نشان داده است که این کارگاه­ها تاثیر زیادی در مقاله نویسی ندارند. البته نه به دلیل کیفیت کارگاه، بلکه به دلیل اینکه خیلیها بدون هدف و بدون داشتن تجربه شروع مقاله نویسی در آنها شرکت میکنند.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

4 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

  • سلام خسته نباشید من میخوام شروع کنم و همونطور که شما گفتید حتی اگه بد باشه میخوام ی مقاله بد بنویسم بعد تموم شدنش تو ویرایش و گرفتن اشکالاتش میتونید بهم کمک کنید ؟

    • با سلام. بله، تیم تحقیقاتی گام همیشه در کنار شما پژوهشگران هست.
      با ثبت نام و شرکت در کلاس های مقاله نویسی گام هم میتونین از شرایط حمایت ویژه برخوردار بشید. با عضویت در گروه تخصصی مقاله نویسی، شما میتونین جزو پژوهشگران برتر در تخصص خودتون بشید.

دیدگاهتان را بنویسید

keyboard_arrow_up