سبد خرید 0

وبلاگ

نخبه وظیفه و نخبگی چیست؟

سرباز نخبه یا نخبه وظیفه

دغدغه سربازی امروزه گریبان­گیر همه‌­ی جوانان است. بسیاری از افراد که به عنوان نخبه شناخته می‌شوند می‌­توانند به ­جای خدمت سربازی با همکاری‌های علمی (نخبه دانشگاهی) و ارتقا­ی بخش دانش بنیان کشور (نخبه فناور)، بستر مناسبی برای ارتقا­ی علمی کشور باشند تا از علمشان بیش از پیش در جهت سرافرازی و سربلندی کشورمان استفاده شود.

مراحل اقدام برای نخبه وظیفه

اقدام برای ثبت پروژه­ی وزارت دفاع و جایگزینی آن با خدمت ملزم به طی مراحلی است که در راستای سهولت آن مراحل جامع و کامل این اقدامات برای شما عزیزان شرح داده می‌­شود باشد تا کمکی به علاقمندان شرکت در پروژه های کشوری باشد. این کار هم به نفع کشور است و هم مزایای زیادی برای خود فرد دارد. در این راستا مرکز نخبگان و استعداد­ها­ی نیرو­های مسلح درصدد است تا با جذب نیروهای نخبه به صورت نیمه وقت و تمام وقت و جایگزینی مدیریت دانشی هدفمند و در قالب همکاری علمی نخبگان وظیفه به جای خدمت سربازی بازدهی بیشتری در جهت شکوفایی جوانان و به کار گرفته شدن استعداد آنان متناسب با پروژه‌­های تحقیقاتی کشور به‌­وجود آورد.

1- ثبت نام در سامانه سینا

متقاضیان حداکثر سه سال پس از زمان دانش آموختگی از دانشگاه‌­ها و پژوهشگاه­‌ها­ی کشور می­‌توانند درخواست خود را بارگذاری کنند. بررسی پرونده دانش آموختگان، منوط به ثبت کامل اطلاعات متقاضی در سامانه اطلاعاتی بنیاد ملی نخبگان است و هیچ یک از مدارک به طور دستی تحویل داده نمی‌­شود. احراز صلاحیت و تایید نخبگان از طریق سامانه سینا انجام می‌گیرد و برای اینکه افراد متقاضی بتوانند خودشان را ثابت کنند نیازمند چاپ مقاله، کتاب، شرکت در المپیاد، عضویت در انجمن­‌های علمی و رزومه‌­ی خوبی هستند. سامانه سینا امتیازاتی را برای فعالیت‌­های علمی، فناورانه، اجتماعی، قرآنی، هنری و فرهنگی دانشجویان مستعد اختصاص داده ­است و در صورت کسب حداقل ۱۰۰ امتیاز درخواست افراد ثبت نهایی خواهد شد. بررسی پرونده توسط کارشناس و جمع بندی بررسی­‌های انجام شده توسط مسئول سامانه انجام می­‌گیرد و در صورت وجود نقص، پرونده به متقاضی به­‌منظور رفع نواقص ارجاع می‌­گردد. پس از تکمیل، پرونده به مرحله راستی آزمایی مدارک منتقل می‌شود. بارگذاری اطلاعات خلاف واقع در هرمرحله از بررسی، موجب می‌­شود متقاضی از تمامی تسهیلات بنیاد محروم و عدم صداقت وی به دستگاه‌­های ذی­ ربط اعلام و به لحاظ حقوقی موضوع پیگیری می‌­شود. نتایج ارزیابی پرونده متقاضیان استفاده از تسهیلات «نظام وظیفه تخصصی» را حداکثر ۴۵ روز کاری پس از تکمیل مدارک و راستی آزمایی آن­ها از سوی متقاضی اعلام می­کنند. نتایج مربوط به برگزیدگان سایر تسهیلات در دو نوبت (شهریور ماه و بهمن ماه) به متقاضیان اعلام می­شود (نتیجه نهایی متقاضیانی که در نیمه اول سال پرونده خود را تکمیل کرده اند و مورد راستی آزمایی قرار گرفته اند در شهریور ماه و سایر متقاضیان در بهمن ماه اعلام می­­‌گردند). در صورتی که فرد متقاضی مهرماه سال جاری در یکی از دانشگاه‌های کشور به عنوان دانشجو­ی نو ­ورود مشغول به تحصیل خواهد شد، لازم است تا اواسط تیر ماه در سامانه اعلام کرده و پس از پذیرفته شدن در دانشگاه، اطلاعات مربوط به محل تحصیل خود را تا نیمه اول مهر ماه در سامانه سینا درج نماید تا در صورت برگزیدگی در بنیاد، از این پشتیبانی­ها بهره‌­مند گردد.

چنانچه با درخواست متقاضی موافقت نشود، متقاضی مجاز است با ارتقای فعالیت­‌ها­ی نخبگانی خود و صرفا یک بار دیگر درخواست خود را در سامانه بارگذاری نماید. پس از راستی آزمایی، متقاضی باید به یکی از دفاتر بنیاد ملی نخبگان یا دفتر بنیاد ملی نخبگان مراجعه حضوری داشته باشد. سپس بار دیگر پرونده به منظور مقایسه امتیاز­ها و تصمیم گیری نهایی به کارگروه تخصصی بررسی درخواست­‌های نظام وظیفه ارجاع داده می­‌شود. در این مرحله در صورت تایید درخواست در کارگروه تخصصی، درخواست متقاضیان فارغ التحصیل به مرحله تکمیل فرم اطلاعات فردی نخبگان و درخواست دانشجویان دکتری تخصصی به مرحله تکمیل فرم موافقت نامه استاد راهنما ارجاع داده می­‌شود. در صورت رد درخواست در کارگروه تخصصی از طریق سامانه سینا اطلاع رسانی می­‌گردد.

2- معرفی به دانشگاه دفاع ملی یا داعا

سپس نامه پذیرش متقاضی، چاپ و به دانشگاه دفاع ملی معرفی می­‌شود. شماره­ی نامه به بنیاد نخبگان ستاد کل نیرو­ها­ی مسلح ارجاع داده شده و در اولین فرصت متقاضی موظف به مراجعه حضوری به مرکز نخبگان ستاد کل نیرو­های مسلح است. در مرکز نخبگان نیرو­های مسلح متناسب با رشته و تخصص فرد به یکی از سازمان­های تحت نظر وزارت دفاع که مرتبط با پروژه متقاضی است، معرفی می­‌شود. متقاضی باید نامه معرفی مرکز نخبگان را به سازمان تحت نظر وزارت دفاع که معرفی شده است، تحویل دهد. در این مرحله کار­های تخصصی متقاضی آغاز شده و می‌­تواند از سازمان مربوطه تقاضا­ی موضوع پروژه کرده و یا موضوعی معرفی کند. بعد از معرفی موضوع، پروپوزال تهیه شده و سپس پروپوزال فرد به سازمان مربوطه برای تصویب ارجاع داده می­‌شود. پس از تصویب پروپوزال، سازمان مربوطه برای مرکز نخبگان نیروهای مسلح نامه­‌ای ارسال کرده و موافقت خود را مبنی بر انجام پروژه جایگزین خدمت متقاضی اعلام می­‌دارد. نامه سازمان مربوطه خطاب به مرکز نخبگان نیرو­های مسلح باید به­صورت حضوری به مرکز نخبگان ارائه گردد. سپس نامه­ی دیگری خطاب به سازمان مربوطه نگارش می­‌گردد که فرد متقاضی به­طور حضوری به سازمان مربوط‌ه­ای که به آن معرفی گردیده، ارائه می‌­دهد. از این تاریخ به بعد می­‌توان به­طور رسمی پروژه جایگزین خدمت سربازی را آغاز نمود. در ادامه جداولی مربوط به سهم فعالیت­‌های پژوهشی مشاهده می­‌کنید.

متقاضیان و داوطلبین این تسهیلات می‌توانند برای داشتن رزومه بهتر و گرفتن مشاوره به منظور استفاده از تسهیلات نخبه وظیفه با ما تماس گرفته و از خدمات ما در جهت نوشتن مقاله خود به بهترین نحو استفاه نمایند تا انشالله بتوانند امتیاز لازم را کسب نمایند. در زیر جدول امتیاز مقالات ISI چاپ شده در مجلات Q1 که برای شما امتیاز دارد آورده شده است.

جدول امتیاز بندی نویسندگان مقاله‌های علمی پژوهشی

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

6 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

keyboard_arrow_up