سبد خرید 0

وبلاگ

مقاله ریجکت شده‌

با مقاله ریجکت شده‌ام، چه کنم؟

یکی از بیشترین سوالاتی که پژوهشگران از خود می پرسند،این سوال است. هر پژوهشگری ممکن است با مشکل ریجکت مقاله توسط مجلات مواجه شود. درصد اکسپت مقاله در مجلات با ایمپکت بالا معمولاً در حدود ۵ درصد، و در مجلات پولی یا با دسترسی آزاد حدود 69 درصد است. با این شرایط، اغلب مقالات ریجکت شده در نهایت در مجله‌­ای چاپ خواهند شد.

در ادامه برای حل مشکل ریجکت مقاله، چند اقدام نجات بخش به صورت مختصر توضیح داده می‌شود.

درخواست تجدید نظر بدهید.

باید زمانی این کار را انجام دهید که دلایل منطقی و قاطعی داشته باشید. اگر مقاله شما با دلایلی مانند: خارج از اهداف مجله بودن یا اینکه مجله مقاله مشابه کار شما را قبلا چاپ کرده است یا اینکه ادیتور یا داور معتقد بودند که مقاله شما نسبت به سایر مقالات تأثیر کمتری بر روی ایمپکت فاکتور مجله دارد و غیره بعید است که درخواست تجدید نظر شما قبول شود.

اگر مقاله بر اساس مشکلات تکنیکی و فنی که توسط داورها اعلام شده است، ریجکت شده باشد در این مورد می‌­توانید درخواست تجدید نظر دهید. دلایل خود را به روشنی بدون تکرار مطالب داخل مقاله بیان کنید.

همچنین اگر با شواهدی مبنی بر رفتار غیراخلاقی توسط داورها مانند، تضاد منافع یا تعصب در مورد مقاله مواجه شدید، می‌توانید درخواست تجدیدنظر دهید.

موارد زیر را قبل از درخواست‌­های تجدیدنظر در نظر بگیرد:

به درخواست‌­های تجدیدنظر به ندرت پاسخ مثبت می­‌دهند.

اگر مشخص شود که درخواست تجدید نظر شما نامعقول است، ممکن است ادیتورها شما را در لیست سیاه خودشان قرار دهند.

بازنگری اطلاعات و داده‌ها

در برخی موارد داده‌های موجود در تحقیق قابل تصحیح نیستند، اما در بعضی موارد که مقاله و نتایج آن از نظر تعداد داده‌ها و نوع اطلاعات به مشکل برخورده باشد، می‌توان با اضافه کردن و یا بازنگری تعداد جامعه نمونه و یا تجدید نظر در جامعه نمونه قبلی برخی مشکلات مقاله را برطرف ساخت.

می‌توانید مقاله را در مجله دیگر سابمیت کنید.

رایج ترین روش در صورت ریجکت مقاله، این روش است. برای افزایش شانس چاپ مقاله، باید مجله­‌ای متناسب با نظر داور یا ادیتور اولی انتخاب شود. بنابراین می‌­توان مقاله را در مجله‌ای دیگر با ایمپکت پایین چاپ کرد. البته حتما باید به این نکته توجه کرد که پیام داوران قبلی را قبل از ارسال مقاله خود به مجله دیگر اصلاح کنید چون امکان اینکه دوباره مقاله برای همان داوران ارسال گردد، وجود دارد.

در این روش شما مقاله را به صورت دست نخورده همراه با کامنت‌های اصلاح شده داوران و بقیه جزئیات به مجله دیگر انتقال می‌دهید. این روش نسبت به سابمیت مجدد مقاله سریع‌تر است. این کار در مواردی که ایده جدیدی ثبت می‌­شود بسیار کاربردی است. در مجموع اغلب داوران و ادیتورها مایلند مقالاتی را دریافت کنند که در گذشته در مجله­‌ای دیگر داوری شده باشد.

نکاتی که بایستی در فرآیند داوری مقاله مدنظر بگیرید:

  • به دقت نظرات داوران را مطالعه و نامه‌ای تفصیلی از پاسخ‌ها تهیه کنید.
  • به تمامی نظرات و سؤالات پاسخ دهید.
  • صفحات و متن مقاله را شماره گذاری کنید تا بتوانید تغییرات و اصلاحات انجام شده را دقیق نشان دهید.
  • فونت قسمت‌های اصلاح شده مقاله را بولد کنید تا مشخص شود چه جاهایی از متن را تغییر داده‌اید.
  • آزمایش‌ها و محاسبات اضافی پیشنهادی داوران را در صورت لزوم انجام دهید.
  • لحن پاسخگویی به ایمیل سردبیر مجله باید محترمانه باشد.
  • حتما موعد تعیین شده توسط سردبیر را برای ارسال مجدد ویرایش مقاله رعایت کنید.

اگر مقاله شما ریجکت شده است نگران نباشید راهنمایان و مشاوران ما برای حل مشکل شما، به صورت 24 ساعته پاسخگو هستند، می‌توانید با مشاوران ما در تماس باشید.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

3 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

keyboard_arrow_up