سبد خرید 0

وبلاگ

اجزای یک مقاله ISI

۱ عنوان مقاله (Title)

عنوان مقاله اولین چیزی است که مخاطب را به خود جذب می‌­نماید. لذا انتخاب موضوع از اهمیت بسزایی برخوردار است. مهم­ترین نکته ای در انتخاب موضوع، عدم انتخاب موضوع‌های تکراری، خیلی قدیمی و گنگ است. عنوان مقاله را می‌توان به صورت یک جمله خبری و یا یک جمله پرسشی نوشت.

۲ چکیده مقاله و کلمات کلیدی (Keywords , Abstract) 

چکیده مقاله باید به گونه‌ای نوشته شود که برای خوانندگان مقاله ترغیب کننده باشد. معمولا در این قسمت از تعداد کلمات محدود باید استفاده نماییم و توضیحاتمان را خیلی بسط ندهیم. باید به صورت شفاف و خلاصه کل محتویات مقاله اعم از مقدمه، روش تحقیق، یافته‌ها، بحث و نتیجه­‌گیری را ارائه دهیم. در این قسمت باید حتما دقت کنیم که کلمات کلیدی را نیز بنویسیم.

۳ مقدمه (Introduction)

در این قسمت باید به شرح مختصری از تاریخچه، مساله و توضیحی در مورد مقاله بپردازیم. همچنین در این قسمت باید اهمیت موضوع را هم بیان کنیم. نحوه توضیح به این صورت است که معمولا به صورت کلی شروع به توضیح نموده و در نهایت جزئیات را بیان می‌­کنیم.

۴ روش تحقیق (Materials and Methods)

ممکن است مقاله ISI در مورد یک موضوع آزمایشی یا شبیه سازی باشد. اگر موضوع مقاله ISI آزمایشی باشد که در این صورت کلیه مواد و دستگاه‌­های استفاده شده، پروتکل انجام آزمایش (set up) و مقدمات آزمایش را به طور کامل و دقیق عنوان می­‌شود. اگر مقاله ISI تئوری یا شبیه سازی باشد بایستی روابط ریاضی، فرضیه‌­ها، اثبات قضیه­‌های ذکر شده، نرم افزارهای استفاده شده و مقادیر عددی پارامترها به طور کامل در جدول نوشته شود، به‌­طوریکه خواننده با دنبال کردن مقاله ISI بتواند به همان نتایج دست یابد.

۵ نتایج و بحث (Results and Discussion)

نتایج عملی با عنوان Results Experimental و نتایج شبیه سازی با عنوان Results Simulation بیان می-شوند. در این قسمت باید یافته‌­ها و مقادیر عددی نتایج آزمایش و اهمیت آنها کاملاً دقیق و به صراحت ذکر گردد. زمان افعال این بخش از مقاله ISI گذشته است. بحث مقاله ISI به تفسیر نتایج و دستاوردهای پژوهش اختصاص دارد و لذا به دانش وسیعی نیاز دارد. در این قسمت باید پژوهش‌­های قبلی و مرتبط با موضوع مقاله که در بخش مقدمه عنوان شده، بیان و مقایسه‌­ای از روشها/ نتایج ذکر شده در آن مقالات با روش‌ها/ نتایج انجام گیرد. لازم است مزایا و معایب پژوهش فعلی و هم­خوانی یا عدم هم­خوانی دستاوردهای حاصل با یافته­‌های پیشین با دقت توضیح داده شود. زمان افعال بکار رفته گذشته است. این بخش مشابه چکیده مقاله ISI است اما به شکل کلی‌­تر، زیرا محدودیت در تعداد کلمات ندارد.

۶ منابع (References)

مشخصات تمامی منابع و مقالاتی که در متن مقاله ISI به آنها ارجاع شده است، باید به طور کامل و دقیق نوشته شوند. به طور کلی شیوه و آیین نگارش ارجاع به مقالات دیگران، وابسته به مجله­‌ای است که پیش­‌نویس مقاله ISI برای آن ارسال خواهد شد. ساده‌­تر راه این است که از شماره‌­های اخیر چاپ شده توسط مجله، چند مقاله ISI دانلود و سپس از آیین نگارش ارجاع‌­دهی در آن مقالات استفاده نمود.

۷ نگارش مقاله

 از جملات و پاراگراف‌های طولانی اجتناب شود. جملات دارای بیش از ۴۰ کلمه باید به صورت دو جمله آورده شوند. خلاصه نویسی یک اصل است. از تکرار بیش از حد یک واژه در جملات خوداری کنید.

۸ ویرایش نهایی

 قبل از ارسال مقاله خود به یک ژورنال، ورژن نهایی را چندین بار مرور کنید. همچنین باید از نظرات دیگران به ویژه افرادی که در زمینه پژوهش شما تجربه دارند، استفاده کنید.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

6 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

keyboard_arrow_up