سبد خرید 0

وبلاگ

ویراستاری نیتیو مقالات

ویرایش نیتیو چیست؟

حتما تا به حال نام ویرایش نیتیو را شنید­ه­اید؛ اما واقعا نیتیو چیست؟ از تحقیق و پژوهش تا چاپ مقاله، گام‌های زیادی هست که باید طی کنید. در  مسیر نوشتن مقاله با چالش‌های زیادی روبرو خواهید شد و اصطلاحات عجیب زیادی به گوشتان می‌خورد.

ویراستاری نقطه شروع

اولین قدم پس‌ از اینکه نگارش مقاله را به اتمام رساندید ویراستاری و نمونه‌خوانی مقاله‌تان است. بهتر است پس از اتمام نگارش و تهیه نسخه نهایی چند روزی را استراحت کنید. با ذهن باز مجدد مقاله را از ابتدا بخوانید و ایراداتی را که به چشمتان می‌خورد (چه ایرادات نگارشی چه ایرادات تخصصی) برطرف کنید. معمولا افراد به دو صورت مقاله خود را نگارش می­کنند.

الف) اگر مقاله را به زبان فارسی نگارش کرده‌اید، چون زبان فارسی زبان مادری شماست احتمال اینکه مقاله‌تان ازلحاظ نگارشی و دستور زبانی دارای ایراد باشد خیلی کم است. ولی پیشنهاد می‌شود از یک فرد باتجربه‌تر بخواهید نگاهی به مقاله شما بیندازد تا اگر موردی از قلم‌ افتاده به شما یادآوری کند.

ب) اگر مقاله را به زبان انگلیسی نگارش یا ترجمه تخصصی کرده‌اید، پس‌ازاینکه کار ترجمه تمام شد حتما دوباره متن را بخوانید. از ابزارهای بررسی گرامر آنلاین مانند گرامرلی کمک بگیرید و خطاهای جزئی را برطرف کنید.

کیفیت پایین نگارش متن اصلی ترین دلیلی است که بسیاری از مقالات در نگاه اول رد یا به‌اصطلاح «Reject» می‌شوند. حتی اگر مقاله‌تان ازلحاظ علمی پربار و حاصل ماه‌ها تحقیقات طولانی باشد ولی کیفیت ترجمه آن پایین باشد موردپذیرش قرار نمی‌گیرد؛ چون مقاله باید برای هر فردی که با هر سطحی به زبان انگلیسی مسلط است قابل‌خواندن باشد و مفهوم آن به‌سادگی رسانده شود.

اما نگران نباشید، با همراهی گروه اموزشی گام به شما خواهیم گفت که چگونه این مراحل را با موفقیت پشت سر بگذارید.

انواع ویراستاری مقالات علمی

ویراستاری تخصصی، نگارشی، فنی، زبانی و ساختاری، محتوایی و علمی

ویراستاری تخصصی زمانی استفاده می‌شود که محتوای مقاله نیازمند بازنگری باشد و بایستی در متن تجدید نظر شود. معمولا هم در این نامه ذکر می‌شود که دقیقا ایرادات وارده چیست. بعضی مواقع به روش‌ها و آزمایش‌ها ایراد می­گیرند و بعضی دیگر به نتایج و فرآیندها.

اگر مقاله شما دارای ایراد نگارشی یا غلط‌های املایی باشد در این مرحله به شما اعلام می‌شود که نگارش متن را بازنگری کنید. شاید باورکردنی نباشد اما دلیل عدم پذیرش بیش از ۹۰ درصد مقالات ایرانی، کیفیت نگارش آن است. دلیل آن هم ساده است، جملات متن کلمه به کلمه ترجمه‌شده‌اند و نثر مقاله‌ی ترجمه‌شده کاملا فارسی است.

ویرایش نیتیو چیست؟

طبق تعریفات متعدد به ویراستاری مقاله توسط ویراستار بومی و انگلیسی‌زبان ویرایش نیتیو یا ادیت نیتیو می‌گویند. طبق تعریف دیکشنری مریام “Native” در لغت به معنای بومی و زاده شده در یک محل خاص است. منظور سردبیران مجلات علمی از نیتیو، کسی است که زاده‌ی یک کشور انگلیسی ‌زبان بوده و زبان مادری آن انگلیسی باشد.

ویراستار نیتیو کیست؟

  • ویراستار نیتیو باید علاوه بر اینکه زبان مادری آن انگلیسی است، به نگارش آکادمیک و نثر مقالات مسلط باشد تا بتواند مقاله را ویراستاری کند. همچنین لازم است تا در حوزه مقاله‌ای که برای ویراستاری به آن سپرده‌شده تخصص داشته باشد تا بتواند مفهوم کلی و عبارات تخصصی را درک کند.
  • ویژگی‌های ویرایش نیتیو معتبر چیست؟
  • ویرایش نیتیو معتبر می‌تواند کیفیت متن را تا حد بالایی افزایش دهد و چاپ مقاله را در مجلات معتبر تضمین کند. برای همین پیدا کردن ویراستار نیتیو معتبر بسیار ضروری است.

ویرایش نیتیو معتبر باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

  • زبان مادری ویراستار باید انگلیسی باشد. ویراستاری توسط غیرانگلیسی‌زبان نیتیو نیست.
  • رشته تحصیلی ویراستار باید متناسب با رشته مقاله شما باشد.
  • ویراستار نیتیو باید پیوسته با شما در ارتباط باشد تا در صورت ایجاد ابهام، با پرسش از نویسنده اصلی ویراستاری صحیح انجام شود.
  • تغییرات اعمال‌شده توسط ویراستار قابل‌تشخیص باشد.
  • ویراستار باید عواقب کار خود را بپذیرد.
  • پس از اتمام ویرایش مدرکی دال بر ویراستاری توسط فرد نیتیو ارائه شود.

در ویرایش نیتیو چه تغییراتی در متن اعمال می‌شود؟

ویرایش ایرادات نگارشی متن شامل اشتباهات املایی، نقطه‌گذاری، ساختار و لحن جملات

اصلاح و ارتقا واژگان استفاده‌شده در مقاله

ایجاد ارتباط مناسب بین جملات و رفع ابهام‌های موجود

بررسی و ویرایش جملات تکراری یا طولانی

بررسی و ویرایش شیوه رفرنس دهی مقاله

اعمال تغییرات مربوط به سبک نگارش مانند فونت، رنگ‌بندی، اندازه قلم، فاصله خطوط، اشکال، زیرنویس‌ها وغیره از جمله مواردی است که ویراستار نیتیو، پس از مرور و بررسی مقاله باید جمله به جمله نثر مقاله را مطالعه کند و تغییرات زیر را در متن اعمال کند.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

keyboard_arrow_up