سبد خرید 0

وبلاگ

ارسال (submit) مقاله

ارسال یا سابمیت مقاله

اولین اقدام در گرفتن پذیرش و در انتها چاپ مقاله انتخاب یک مجله مناسب و معرفی مقاله به آن مجله است. وقتی شما مراحل ثبت یک مقاله را در یک مجله طی و در نهایت موفق به ارسال مقاله شدید در حقیقت مقاله را سابمیت کرده اید. سابمیت در لغت به معنای ارائه کردن و معرفی کردن است و هیچ امتیاز علمی برای نویسنده ندارد. یعنی در رزومه خود نمی توانید برای سابمیت کردن مقاله امتیازی بگیرید یا نسبت به آن ادعایی داشته باشید چون هر چیز بی ربطی را می‌توان به یک مجله کاملا معتبر سابمیت کرد و مانعی در این زمینه وجود ندارد. در برخی دانشگاهها برای دانشجویی که مقاله خود را سابمیت کرده به دلیل آنکه زیر نظر استادان راهنما و مشاور این کار انجام شده و فرض بر این است که مقاله محتوای علمی دارد برای آن پوئنهای مثبتی در زمان دفاع در نظر می‌گیرند.

سابمیت مقاله فقط باید به یک ژورنال انجام شود و شما حق ندارید یک مقاله را به دو ژورنال سابمیت نمایید. سابمیت فقط ارسال مقاله می‌باشد و تا زمانی که نامه اکسپت دریافت نشده است سابمیت مقاله هیچ ارزشی ندارد. شما باید نسخه نهایی مقاله خود را که کاملا آماده می‌باشد به یک مجله سابمیت کنید. سابمیت هم زمان مقاله به دو ژورنال کاملا برخلاف قوانین می‌باشد و عامل ریجکت مقاله محسوب خواهد شد. تا زمانی که نتیجه قطعی داوری یک ژورنال دریافت نشده است مقاله را به ژورنال دیگر سابمیت نکنید. همچنین برای سابمیت مقاله به یک ژورنال قبل از هر چیز بهتر است مقاله و ژورنال را از لحاظ اسکوپ و حوزه موضوعی و همچنین سطح کیفی مطابقت دهید زیرا سابمیت مقاله به ژورنالهایی که خارج از حوزه تخصصی مقاله می‌باشند توسط سردبیر پذیرفته نمی‌شوند و در موقع سابمیت ریجکت می‌شوند. هر مقاله باید به ژورنالهایی سابمیت شوند که از لحاظ سطح کیفی و حوزه تخصصی کاملا متناسب باشند. وقتی مقاله را به یک ژورنال سابمیت می‌کنید به این منظور می‌باشد که درخواست خود را به مجله ارسال می‌کنید و از آنها می‌خواهید که مقاله شما را داوری کنند و در صورت داشتن کیفیت کافی در مجله خود آنرا انتشار دهند.

برای سابمیت مقاله به ژورنالهای تخصصی خارجی می‌بایست مقاله را ترجمه به زبان انگلیسی کنید ترجمه تخصصی مقالات به زبان رسمی و بین‌المللی آن کشور باید به صورت کاملا تخصصی و تضمینی انجام شود و ترجمه باید کیفیت بسیار زیادی داشته باشد. از یک دیدگاه کلی فرآیند آماده سازی و سابمیت مقاله به ترتیب مراحل زیر می‌باشد که در نقص در هریک از این موارد باعث ریجکت مقاله خواهد شد:

  • ترجمه تحصصی مقاله
  • ویرایش و بازسازی مقاله
  • رفع سرقت علمی مقاله و پارافریز
  • انتخاب ژورنال مناسب و سابمیت

قبل از سابمیت، مقاله باید به صورت دقیق صفحه‌آرایی و ویرایش شده باشد و کیفیت کافی را برای چاپ شدن در ژورنال­های معتبر و تخصصی داشته باشد نمی‌توانید قبل از ویرایش و آماده سازی مقالات آنها را سابمیت نمایید. نسخه نهایی مقاله نسخه‌ای است که کیفیت کافی از دید داوران داشته باشد کوچکترین ایرادات از دید داوران موجب ریجکت مقاله خواهند شد.

در قسمت دستورالعمل‌ها برای سابمیت مقاله درهر ژورنال، مطالبی وجود دارد که توجه به آن باعث کاهش ریجکت و پی بردن به مطالب مورد توجه داوران میشود از قبیل:

  • تعداد لغات (زیرا ژورنال‌ها برای چاپ مقاله محدودیت‌هایی برای تعداد لغات کل مقاله، تعداد لغات چکیده و حتی تعداد لغات کلیدی دارند)
  • تأکید بر ترجمه دقیق متن به انگلیسی (علاوه بر این، در برخی از ژورنال‌ها گفته می‌شود که اگر ترجمه ایرادات اساسی داشته باشد باید توسط افراد خبره در ژورنال ترجمه‌شده و هزینه از محقق اخذ می‌شود در غیر این صورت سابمیت رد می‌شود.)
  • توضیحاتی در خصوص شکل‌ها و جداول
  • توضیحاتی در خصوص نحوه رفرنس دهی و اینکه تمامی رفرنس‌ها باید برگرفته از متن باشد

و مسائل دیگری که در قوانین سابمیت یک مقاله، گاهی اوقات از یک ژورنال به ژورنال دیگر متفاوت خواهد بود.

معمولا در ژورنال ها به دو صورت مقاله سابمیت می‌شود

۱.  استفاده از سیستم سابمیت آنلاین

۲. استفاده از ایمیل

قبل از اینکه بخواهیم هرکدام از روش های فوق را توضیح دهیم لازم است مواردی را یادآوری نماییم:

– هیچکدام از روش های ارسال مقاله دلیلی بر بی اعتباری یا معتبر بودن مجله نیست

– روش سابمیت از طریق آنلاین سابمیژن و یا پنل کاربری روش به مراتب جدیدتری است که اکثر مجلات معتبر از آن استفاده می‌نمایند

– روش ارسال از طریق ایمیل معمولا محدودیت های کمتری برای اصلاحات مقاله، اصلاح اسامی، تغییر قسمتی از مقاله و … دارد این کار در سیستم سابمیت مقاله کمی دشوارتر و گاهی اوقات انجام نشدنی است

– سیستم سابمیت آنلاین هر مجله با مجله دیگر متفاوت است و ممکن مدت زمان سابمیت مقاله از این طریق برای یک مجله ده دقیقه و برای مجله دیگری حتی تا ساعت ها طول بکشد

– قبل از هرگونه سابمیت بهتر است به قسمت راهنمایی نویسندگان که معمولا تحت منوی Insruction For Author می‌باشد مراجعه نمایید و تمامی نکات مربوط به فرمت‌بندی، تعداد لغات چکیده، توضیحات مربوط به جداول و شکل ها و … را رعایت نمایید این کار ضمن صرفه جویی در زمان شما به خاطر روند داوری سریعتر باعث افزایش شانس پذیرش مقاله شما در مقالات هم سطح خواهد شد

– نکته دیگر اینکه قبل از پذیرش مقاله بهتر است نسبت به پارافریز مقاله و ادیت نیتیو مقاله خود حتما توجه لازم را داشته باشید این دو نکته تاثیر بسیار زیادی در افزایش شانس پذیرش مقاله شما خواهند داشت

– در هیچکدام از روش هایی که توضیح داده خواهند شد سابمیت مقاله به معنای اکسپت مقاله نیست و صرفا مقاله شما با موفقیت در مجله مورد نظر به ثبت خواهد رسید تا پس از طی مراحل داوری نتیجه به شما علام گردد

نحوه سابمیت از طریق ایمیل

سابمیت مقاله از طریق ایمیل تقریبا ساده‌ترین روش برای ارسال درخواست به ژورنال می‌باشد. در قالب یک ایمیل به سردبیر می‌توانید درخواست خود را ارسال کنید و فایل مقاله را نیز می‌توانید به صورت پیوست در کنار ایمیل ارسال فرمایید. بعد از ارسال ایمیل باید منتظر نتیجه و نامه از طرف سردبیر باشید.

نمونه ارسال ایمیل به سردبیر

Dear Editor,

I am pleased to submit the attached manuscript to —– for possible publication.

If would be possible please inform me about its status asap.

نحوه سابمیت از طریق پنل

پنل و سیستم مکانیزه ای که هر مجله برای ارسال فایل در نظر می‌گیرد متفاوت است و یک قانون و روش کلی وجود ندارد که بتوان در مورد آن توضیحاتی ارائه کرد. اما در حالت کلی باید ایمیل و نام نویسنده و اطلاعات دقیق و کامل نویسنده مسئول را وارد کنید و فایل را نیز پیوست نمایید. سپس می‌توانید در اسرع وقت آنرا پیگیری نمایید و از زمان پذیرش و چاپ اطمینان حاصل فرمایید. 

تفاوت اکسپت و سابمیت مقاله

نویسنده مقاله پس از نگارش مقاله خود مجله مناسب برای چاپ مقاله را جستجو می‌کند و مقاله را به منظور کنترل و انجام بازرسی‌های موجود برای ویراستار مقاله ارسال می‌کند. به فرآیند مذکور که به نوعی تسلیم مقاله تهیه شده برای ویراستاران مقاله است، سابمیت مقاله گویند. در این مرحله نویسنده بایستی موارد زیادی را تحت بررسی خود قرار دهد که از جمله این موارد می‌توان به ارتباط موضوعی مجله انتخاب شده با مقاله خود و هم‌چنین میزان اعتبار مجله مد نظر اشاره کرد.

پس از این که مقاله برای ویراستار و یا ویراستاران یک مجله ارسال شد، در صورتی که نوشته مورد قبول ویراستاران قرار بگیرد مقاله پذیرش شده است. به فرآیند پذیرفته شدن مقاله توسط ویراستاران مجله، اکسپت مقاله گویند. اکسپت مقاله در اغلب موارد پس از ارسال برخی اصلاحات و اعمال آنها توسط نویسنده انجام می‌گیرد ولی در موارد نادری ممکن است در ارسال نسخه اولیه، اکسپت مقاله توسط ویراستاران انجام گیرد.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

keyboard_arrow_up