سبد خرید 0

وبلاگ

اصلاحیه (Revise) مقاله

اصلاح مقاله یا ریوایز

در این مرحله مقاله شما تحت داوری قرار گرفته داوران تغییراتی را از شما می­خواهند که باید بر مقاله خود در ورژن جدید اعمال و ارسال کنید. در این حالت گفته می­شود که مقاله شما اصلاحیه (Revise) خورده است. به عبارت دیگر به محض ارسال مقاله به مجله، مقاله مورد بررسی اولیه سطحی قرار می‌گیرد که عمدتاً این کار توسط ادیتور مجله یا هیئت تحریریه صورت می‌گیرد. در این مرحله، ادیتور به نویسنده یا نویسندگان مجله (معمولاً نویسنده مسئول) پاسخی را بر اساس مقاله ارسال شده ارائه می‌دهد. اگر مقاله تحت داوری نیازمند اصلاحاتی باشد اصطلاحا مقاله شما revise خورده است و شما باید نظرات داوران را اعمال و سپس ورژن جدید مقاله را ارسال کنید.

دو حالت برای  اصلاحیه (Revise) مقاله وجود دارد:

بازنگری جزئی (Minor Revise): در این حالت داوران به مقاله شما ایرادات اندکی می­گیرند و شما با اصلاحات این موارد می توانید ورژن جدید  مقاله خود را به ژورنال بفرستید.  در این حالت  در اکثر موارد مقاله شما برای داوری مجدد نمی­رود و ادیتور اصلاحات را مورد بررسی و در صورت رفع شدن ایرادات آن را مورد بررسی قرار می­دهد. اگر اصلاحات کامل بود که مقاله پذیرش می­شود اگر نه مجددا برای شما ارسال می­شود.

ماژور ریوایز(Major Revise) : در این حالت داوران به مقاله شما ایرادات قابل توجه و اساسی می­گیرند و شما با بازنگری مجدد و کامل اصلاحات این موارد می توانید ورژن جدید  مقاله خود را به ژورنال بفرستید.  در این حالت  در اکثر موارد مقاله شما برای داوری مجدد ارسال می­شود تا داوران بررسی کنند که این ایرادات به خوبی رفع شده باشد. این مسئله مهم است که شما اصلاحاتی را که انجام داده­اید با ابزار وورد های­لایت یا با رنگ دیگر متمایز کنید. اگر این کار را انجام ندهید ممکن است داوران اعلام کنند که مقاله به همان شکل قبل ارسال شده و گاهی آن را در همان مرحله رد (Reject) می کنند.

انواع اصلاح یا revise:

بازنگری جزئی (Minor Revise): یعنی داوران به مقاله شما ایراد چندانی نگرفته‎اند و شما با اصلاحاتی اندک می‎توانید ورژن جدیدی از مقاله خود را به ژورنال ارسال کنید. در این نوع ریوایز در اغلب موارد مقاله شما به داوری مجدد نمی‎رود و کارشناس و مدیر اجرایی و حتی خود ادیتور اصلاحات را بررسی می‎کند. اگر اصلاحات کامل بود که پذیرش می‎گیرید در غیر این‎صورت مجددا برای شما ارسال می‎شود.

بازنگری کلی (Major Revise): اصلاحات اساسی توسط داوران خواسته شده است. بعد از اینکه شما اشکالات که در بیشتر مواقع ایرادات اساسی محتوایی و علمی هستند را اصلاح کردید مقاله شما جهت تایید اصلاحات صورت گرفته به همان داوران ارسال می‎گردد. در صورت تامین نظر داوران مقاله شما پذیرش می‎گردد.

در هر صورت اصلاحات خود را در مقاله هایلایت کنید. اگر این کار را نکنید داوران اعلام خواهند کرد که مقاله به همان شکل قبل ارسال شده و گاهی آن‎را در همان مرحله ریجکت می‎کنند. یا اصلاحات انجام شده را بولد یا رنگی کنید و یا از امکان  Track change در word استفاده کنید.

در ادامه به دیگر پاسخ های احتمالی ادیتور مجله به مقاله و بررسی انواع آن می­پردازیم.

Return without review:

اگر ادیتور مجله پی ببرد که مقاله با اسکوپ مجله متناسب نیست یا اینکه مقاله ارسالی کمترین حد استانداردهای مورد انتظار را برای مجله ندارد، بعد از بررسی سطحی اولیه آن را به خود مولف برمی‌گرداند بدون اینکه مقاله را به داوری ارسال کند. یک مقاله اگر دارای مشکلاتی مانند مشکلات گرامری در نگارش، عدم رعایت لغات اختصاصی، و موارد مشابه باشد، مقاله سریعاً به مولف بازگردانده می‌شود. حال مولف دو راهکار دارد: در صورتی که مقاله در اسکوپ مجله نباشد (طبق نظر اعلام شده ادیتور) حتما بایست مقاله را به مجله دیگر ارسال نماید زیرا احتمال چاپ در مجله کنونی صفر است. در حالت دوم اگر ادیتور مشکلات مربوط به گرامری و نگارشی را مدنظر قرار داده که می‌تواند مقاله را ادیت حرفه‌ای نموده و دوباره به همان مجله یا مجله دیگر ارسال نماید.

Recommend transfer to another journal:

ادیتور ممکن است احساس کند که مقاله مناسب مجله او نیست و توصیه کند که مقاله را به مجله دیگری ارسال کنید. بسیاری از انتشارات، مجلات مختلفی دارند. این احتمال نیز وجود دارد که ادیتور به نویسندگان مقاله توصیه کند که مقاله را به یک مجله دیگر که جزو انتشارات خود آنهاست ارسال کند. در این حال، نویسندگان باید موافق این انتقال باشند و در صورت موافقت، ادیتور خود مقاله را به مجله‌ دیگر انتشاراتشان ارسال می‌کند (برخی از انتشارات، دارای چندین مجله هستند که هیئت تحریریه واحدی نیز دارند و مجلات با آرم و نماد همان انتشارات چاپ و تکثیر می‌شود).

Send the manuscript for peer review:

اگر بعد از بررسی اولیه، ادیتور مجله  احساس کند که مقاله با اسکوپ مجله تناسب دارد و دارای حداقل استاندارهای آن مجله نیز هست، آنگاه تصمیم می‌گیرد که مقاله را به هیئت داوران ارسال کند. بنابراین، این پیام به منزله این است که اولاً مقاله شما دارای حداقل استانداردهای آن مجله می‌باشد و ثانیاً اینکه متناسب با اسکوپ مجله ارسالی نیز هست. بعد از ارسال مقاله به داور یا داوران، ادیتور مجله احتمالاً به تنهایی یا با همکاری و مشورت هیئت تحریریه مجله، نظرات داوران را بررسی نموده و تصمیم نهایی را برای مقاله ارسال شده اتخاذ می‌کنند. احتمال دارد نظرات داوران با یکدیگر متعارض باشد؛ و یا اینکه نتواند نظر هیئت تحریریه را جلب کند. در نهایت، این ادیتور مجله و هیئت تحریریه است که تصمیم به پذیرش مقاله و یا رد یک مقاله می‌گیرند. پاسخ‌هایی که ادیتور مجله بعد از انجام داوری به مولف یا مولفان مقاله ارسال می‌دارد معمولاً از یک شکل و فرم برخوردارند. در زیر به ذکر هریک از این پاسخ­ها می‌پردازیم.

Accept in its present form:

پذیرش مقاله در این حالت به این معنی که مقاله بدون اعمال هیچگونه اصلاحاتی مورد قبول مجله می‌باشد.

Accept with minor revisions:

پذیرش مقاله به شرط اعمال تغییرات اندک به این معنی که مجله تغییرات در سطح کمی را به مقاله مدنظر قرار داده که با انجام آن، چاپ مقاله حتمی است.

Accept with major revisions:

پذیرش مقاله به شرط تغییرات گسترده به این معنی که مجله تغییرات در سطح وسیعی را به مقاله مدنظر قرار داده و با انجام آن چاپ مقاله حتمی است.

Revise and resubmit:

اصلاح و ارسال مجدد مقاله به این معنی که مقاله به تغییر کلی احتیاج دارد، به شکلی که بعد از تغییر کلی مجدداً می‌بایست در فرآیند داوری قرار گیرد. گهگاهی، در این نوع تغییر، درصد بسیار بالایی از مقاله تغییر داده می‌شود.

Reject:

در این شکل، مقاله بدون هیچگونه شرط و پیش‌شرطی ریجکت یا رد می‌شود.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

3 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

keyboard_arrow_up